Planet WDRT-1202AC 1200Mbps Dual Band Gigabit Wireless Router
  • Model: WDRT-1202AC
  • IEEE Compliant Wireless and Wired LAN
  • Fixed-network Broadband Router
  • Comprehensive Wireless Advanced Features
  • Secure Network Connection
Original price was: 4,400.00৳ .Current price is: 4,000.00৳ .
Ask Our Experts For Details
Live Chat | 01978784025
Description
Specification
Key Features
Data Rate 1733 Mbps (5 GHz), 300 Mbps (2.4 GHz)
Compatible with 802.11a/b/g/n/ac Wi-Fi standards
Antenna 4× Fixed Omni-Directional Antennas
Button WPS Button, Reset Button
Frequency 5 GHz, 2.4 GHz
Wireless Wireless Modes:
Enable/Disable Wireless Radio, WMM
WEP, WPA/WPA2,Wireless Functions:
WPA-PSK/WPA2-PSK
Interface 1× 1000/100/10 Mbps WAN Port
4× 1000/100/10 Mbps LAN Ports
Network Standard IEEE 802.11ac/n/a 5 GHz
IEEE 802.11n/b/g 2.4 GHz
Others Processor: Dual-Core CPU
Flash: 16MB
DDR: 128MB
Power Source
Power Mode 12 V / 1.5 A
Physical Dimension
Shell Color White
Dimension 204.8 x 137. 5 x 38. 3mm
Color White
Manufacturer warranty
Warranty 01-year
Description
Planet WDRT-1202AC is a 1200Mbps Dual Band Gigabit Wireless Router from Planet. PLANET WDRT-1202AC Wireless Broadband Router supports IEEE 802.11a/b/g/n/ac standard, dual-band, and Gigabit LAN and WAN, allowing for simultaneous wireless speeds of 867Mbps in the 5GHz frequency band and 300Mbps in the 2.4GHz frequency band, which is 16 times faster than a traditional 11g access point. The WDRT-1202AC can provide customers with superb multimedia streaming through their mobile devices anywhere, anytime in the home and workplace, thanks to its remarkable stability of high-speed wireless transmission and better reliability. Because the 2.4GHz band has been overcrowded as more people utilize high-speed wireless connections for a growing number of wireless applications, the 5GHz band, which is currently in high demand, was created to alleviate the situation. PLANET WDRT-1202AC provides customers with a radio frequency of 5GHz for streaming HD films or playing online games, while the 2.4GHz band is utilized for surfing the Internet, to avoid wireless interference between the two bands. For you, the WDRT-1202AC is like having two completely separate access points in one device.